Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Soros

Ach jo...

To je pořád dokola. Zase další odborník na Mašíny tentokrát zemědělec. Je zajímavé se dozvědět jak se na tuto problematiku dívají čeští zemědělci skrze český kravěnec. Jak napsal klasik Vladimír Hamral ml.:"Zhovadilost Mašínů není v nich samých, dlí v jejich pochlebovačích,"

Kdyby spáchali atentát na Churchila nebo Roosevelta tak bych uznal jejich hrdinství, protože oni v Jaltě umožnili Stalinovi, aby se zmocnil ČR, ale takhle ..tři strejce...

Třeba Boleslav to byl hrdina!!! Zamordoval Václava, protože ten dotáhl do české kotliny Němce..To byl vlastenec!!

0/0
29.7.2010 20:44

lrkfa1

Mašínové uloupili 900 000,- Kčs určených na výplaty.

Tyto peníze použili na rekonstrukci vodovodu v domě, na nákup rozkládacího gauče, modní oblečení a koupili si motorku.

To byl jejich odboj proti komunistickému režimu.:-(

0/0
29.7.2010 17:41

Jan Nepomuk

Re: Mašínové uloupili 900 000,- Kčs určených na výplaty.

Tohle je přílišné zjednodušení. Co se týká té motorky (podle B. Masin byly ty motorky dvě), je jasné, že v tehdejší době byly pro odboj nezbytné. Jako dopravní prostředek. Sice příliš nápadné, ale takoví byli Mašínové celkově.

A co do oprav,... přeci nemůžete chtít po synech generála Mašína, hrdiny odboje, aby doma opravovali střechu, zdi nebo vodovod, jako obyčejní lidé, kteří přišli do vybydlených domů po odsunutých Němcích.

0/0
29.7.2010 18:08

SantaKlaun3

.

Už jsem to psal do podobné diskuze včera: Boj Mašínů proti bolševismu bych přirovnal k tomu, že když mě naštve starosta obce, zapálím v obecním parku strom a zmlátím hlídače toho parku. Zkrátka jsou to obyčejní vrazi. Pokud by v rámci odboje pozabíjeli pár komoušských papalášů na OV nebo KV KSČ, byli by to hrdinové, takhle ne.

0/0
29.7.2010 13:38

Pulp Fiction

Komunistický režim...

...byl velmi krutý. V té době bylo komunisty zabito mnoho nevinných lidí, ale to je dnes pro plno lidí vlastně v pořádku. Jakým způsobem se tedy mělo proti tehdejšímu režimu bojovat? Může mi to někdo vysvětlit? Opravdu budu moc rád za fundovanou odpověď. Proč tedy nekritizujete partyzány, kteří za 2. války také vraždili? Jediný rozdíl je v tom, že zabíjeli fašisty. A ti snesou plné srovnání s komunisty.

0/0
29.7.2010 11:34

rezjirrezjir

Re: Komunistický režim...

Partyzáni se vyrojili až na sklonku války, během ní šlo většinou o výsadky parašutistů a lidi kolem nich. Ty partyzány se nikdo dnes také nesnaží vyznamenat. Ono z nich také vesměs stali vnitráci apod. (viz Biografický slovník ministrů vnitra a jejich náměstků)

S komunistickým režimem jako s levou diktaturou se bojuje jinak než s diktaturou pravou, snahou o zvyšování individuálního blahobytu. Komunistická diktatura musí zkrátka sama vyhnít.

0/0
29.7.2010 11:42

pgjed

Re: Komunistický režim...

A to je právě váš nechytrý omyl! Podstatná část odbojových skupin působila celou válku a nestali se z nich vnitráci. Většinou byli navázáni na Londýn a po válce  a po únoru zvlášť se stali terčem komunistických represí. Skupiny jako Hory Hostýnské, Světlana, Černý lev... ostatně i Mašínové navazovali ve svém protikomunistickém odboji přímo, nebo nepřímo na válečný odboj.

Těmi vnitráky se často stávali právě ti partizáni pět minut po dvanácté, kteří často potřebovali rychle něco zakrýt ze své válečné minulosti, nebo byli zavázáni na východě.

Výběr fgorem boje nám nezbývá, než nechat rozhodnutí tehdejších aktérů. Nikdo není v jejich tehdejší situaci a dělat po více než 60. letech chytrého je poněkud nechytré.

0/0
29.7.2010 13:45

petrph

Re: Komunistický režim...

Je tu jistý rozdíl. Totiž odboj nemohl a nemůže nepřítele ano porazit, ani vážněji ohrozit. Sice platilo heslo "každý´do vzduchu vyhozený vlak zachrání na frontě stovky vojáků osvoboditelů, ale ty osvoboditelé museli nakonec opravdu přijít a osvobodit. Odboj sám nezmohl nic. dokonce ani když se vzmohl k přímému boji .

Připomeňme, že padla vzbouřená Varšava, že Němci porazili a zatlačili do hor Slovenské povstání, že vzbouřená Praha se udržela je díky Vlasovcům a ruským tankům, které přece jen nakonec přijely od Berlína.

Odboj Mašínů a Paumera se stal zbytečný. , Jejich odbojově diverzní akce nepřinesly nikomu užitek, Nepřijel žádný osvoboditel na bílém koni kterému by otevřely cestu. Dnešní generaci se zdá že jim nemá za co vděčit. Snad je jednou historie připíše ke svým velikánům třeba vedle Jánošíka.

0/0
29.7.2010 15:03

rezjir rezjir

Re: Komunistický režim...

No a co já jsem řekl jiného?

0/0
29.7.2010 15:34

petrph

Re: Komunistický režim...

No ano. Tady se dostáváme k základní úvaze , tedy zda má člověk dodržovat zákony i když se mu nelíbí. Odpověď je, že to je na vlastní riziko. na jedné straně partyzáni co stříleli za války fašisty a Mašínové po válce komunisty. Na straně druhé, když dneska projedeš vesnici 100vkou nebo si sedneš za volant ožralej . Všechno jsou to přečiny proti stávajícím zákonům, a záleží jen na tobě, jak si to zdůvodníš. a taky jak to příjme společnost ve které žiješ. Když budeš vykládat kamarádům jak jsi to frčel 100kou po vsi, a ožralej a policajti tě nechytli , tak budeš za frajera. Kdybys při té jízdě někoho přejel tak si poneseš vinu celej život...

0/0
29.7.2010 16:02

Edmund Černá Zmije

Re: Komunistický režim...

Důležité jsou důvody, proč se někomu nějaký zákon nelíbí. Pokud se mu nelíbí rychlostní omezení, protože chce jezdit nebezpečně, nebo pokud se mu nelíbí zákaz krádeží, protože se chce bezpracně obohatit, je to jenda věc. Pokud se mu nelíbí zákaz svobodně podnikat, svobodně říkat svůj názor nebo svobodně se pohybovat, je to věc jiná. To je otázka morálky.

-

Pokud je nějaký zákon v hrubém konfliktu s mou osobní morálkou, nesmím ho dodržovat, provinil bych se sám na sobě. :-/

0/0
29.7.2010 16:13

petrph

Re: Komunistický režim...

Já bych jenom připomněl naše statečné poslance kterým se vloni nelíbilo že dle zákona nemůžou konat předčasné volby a tak kvůli tomu hrdinně změnili ústavu. Je to jen maličkost nebo ohrožení demokracie? Hádám že komunisti v roce 1948 udělali vlastně to samé. A žádná morálka v tom vloni asi nebyla - spíš naopak, jak jsme viděli úřednická Fischerova vláda si vedla dobře i bez voleb.

Jenže halt každý nemůže kvůli své morálce měnit zákony. A taky že morálka není jen o té té svobodě podnikat, nebo se pohybovat. Ale třeba názor na potraty, pití alkoholu, užívání drog, oblékání mládeže, nevěru, rozvody, vztah k menšinám, ekologie... Takže, opravdu, kdy má jedinec právo porušit zákony, vzít kudlu a jít na věc????

0/0
29.7.2010 18:21

escapada

Ta ODBOJOVÁ SKUPINA

To myslíš ty vrahy a lupiče ?

0/0
29.7.2010 11:09

Kruton

Mašíni

Pokud jsou Mašíni vrazi a gauneři, jak vysvětlíte, že po překročení hranic nespáchali ani jediný trestný čin?

0/0
29.7.2010 10:39

rezjirrezjir

Re: Mašíni

Protože je k tomu neinspiroval Reicin.

0/0
29.7.2010 11:44

komise

Ten

který v 50tých létech mohl legálně nosit zbraň,nemohl být nevinný.

0/0
29.7.2010 10:21

strycek-Joe GmbH

Drzý pokladník jel krajem a vytáhl zbraň na neozbrojeného

Josefa Mašína. Taková drzost ! To nemohl udělat nikdo jiný, než člen Lidových milicí, kteří rozvážením výplat byli posedlí. Ani se nedivím, že p.Mašín tohoto člověka odzbrojil a zastřelil jeho vlastní pistolí !

0/0
29.7.2010 10:13

strycek-Joe GmbH

Re: Drzý pokladník jel krajem a vytáhl zbraň na neozbrojenéh

za ukradené výplaty si pak koupil nábytek a motorku, které potřeboval v boji proti bolševikům.

0/0
29.7.2010 10:26

fidel

Pane Kadlečíku

článek historika a publicisty Tomáše Zahradníčka otištěný  28.7. v  MfD je velice dobrý, výstižný - Zkuste si jej také přečíst .........[>-]

0/0
29.7.2010 10:03

strycek-Joe GmbH

Lže-li zloděj a vrah Mašín, lze to pochopit

, ale pokud to dělá i autor tohoto blogu, absolvent environmentální (dříve zemědělské) školy ze Suchdola, pak jde o politováníhodnou událost.  Jak si gangster Mašín ověřil, že je zavražděný pokladník členem Lidových milicí ? Měl to snad vytetováno na čele ?

0/0
29.7.2010 10:01

Edmund Černá Zmije

Dva články a dva extrémy

Pan Štěrba Paumera s Mašíny zatratil, vy je vynášíte do nebe.

-

Malujete realitu na růžovo. V padesátých letech byl ozbrojený odpor proti režimu legitimní, ale Mašínové ho neprováděli moc šťastně. Dělali co uměli, ale byli mladí a naivní. Udělali spoustu chyb, jakkoli tyto chyby dělali pod tlakem vraždícího režimu.

-

Zkuste vyhodnotit činnost Mašínů objektivněji. Nebojte se, nevyjdou z toho nejhůř. Překrucování faktů a lhaní v jejich prospěch jim spíše škodí.

0/0
29.7.2010 9:58

Jan Nepomuk

Překrucováním pravdy Mašíny neočistíte

"Člen Lidových milici NEvytáhl zbraň na neozbrojeného Josefa Mašína."

Ale pokladník převážející výplaty pro pracující se postavil OZBROJENÉMU lupiči. To, že Mašín ztratil pistoli, kterou na pokladníka krátce před tím mířil, při vystupování z auta na věci nic nemění.

Doporučuji přečíst si knihu Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů od Barbary Masin. I přes očividnou snahu přikrášlit události tam zůstalo dost pravdy na vytvoření názoru.

0/0
29.7.2010 9:43

Kruton

Re: Překrucováním pravdy Mašíny neočistíte

... pravda je, že kdyby chtěli Mašíni pokladníka zabít, tak by to udělali hned a nečekali na to, až vytáhne zbraň.

0/0
29.7.2010 9:51

Jan Nepomuk

Re: Překrucováním pravdy Mašíny neočistíte

Netvrdím, že cílem přepadení byla vražda pokladníka. Jen odmítám teorii, že pokladník byl vinen svojí smrtí, protože "namířil zbraň na neozbrojeného Josefa Mašína". Jan situaci podává autor článku.

0/0
29.7.2010 9:59

pgjed

Děkuji!

Věcné, přesné výstižné, není co dodat. Snad jenom : Buď vzdána chvála a čest všem, kteří se nebáli jakýmkoliv způsobem vystoupit a bojovat proti zrůdnému, zločineckému a krvavému bolševickému režimu režimu!

0/0
29.7.2010 9:28

petrph

To se pořád točíme kolem dokola

a ani pan Paumer to nechtěl pochopit. Za války byly Mašínové hrdinové, když bojovali proti fašismu. A proti fašismu bojovaly všechny demokratické státy světa, a porazily ho.

Po válce se Mašínové postavili proti komunismu. Říkám, postavili, protože nebojovali-sabotážemi, podpalováním stohů ani vražděním strážných se žádná válka vyhrát nedá. Pak utekli do Ameriky, a tam vstoupili do armády. A tam náhle zjistili, že ani Amerika a celý Západ nepovažuje Rusko a komunisty za takový zločin, že je potřeba proti nim úplně bojovat a totálně ho zničit. O hrdiny náhle nikdo nestál, Rusko a Amerika si rozdělili svět, hranice svých dobytých území si hlídali pomocí jaderných raket, tak na co s hrdiny co podpalují stohy. Není divu, že ani další podobní odpůrci proti režimu (kterémukoliv) se moc slávy ani přímé podpory nedočkali. Světlá stezka, Rudá brigáda, IRA, ETA, Al-Káida. A taky toho moc neosvobodili, i když za sebou mají víc mrtvých než MAšínové s Paumerem..

0/0
29.7.2010 9:23

pgjed

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

Myslím, že jste nepochopil vy. První, kdo zde nastolil krvavý a zločinecký teror přece byli bolševici. Ti  začali vraždit lidi bez soudu, zavírat a věšet nevinné, vyhánět lidi z domovů, zavírat bez soudu...  Postižených byly statisíce. Jejich tehdejší jednání to byl teror odporující i tehdy platným zákonům! Vystoupit proti takovému režimu bylo zcela legitimní. Prostředky a akce odpovídaly okamžitým možnostem. To, že odpor proti bolševikům nebyl silnější a lépe organizovaný, to je vina politiků, jako Beneš, J. Masaryk, většina socdem, kteří fakticky kryli bolševikům záda při nástupu k moci a taky zradou armádních velitelů, kteří dobře viděli, jak se bolševici od r. 45 připravovali na převrat. Ti běžní občané, kteří tu nechtěli bolševický režim, neměli jinou možnost než Mašínové. A podobných skupin tu byly desítky. A nejenom u nás. V Polsku a v pobaltí bojovaly až do šedesátých let.

0/0
29.7.2010 9:40

rezjirrezjir

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

kde berete, že bratří Mašínové vysrtupovali proti režimu? Pokud ho třeba charakterizujete znárodněním, tak ten byl progromově odsouhlasen domácím odbojem v programu Za svobodu, připravdeného za spoluúčasti Milady Horákové i otce Mašina. Tam nebylo proti čemu a na čem stavět.

0/0
29.7.2010 9:52

petrph

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

Ano teď se dostáváme k tomu co z komunistického režimu bylo zločinecké a co, řekněme legitimní. Politické zločiny 50.let, popravy, věznění ? No jistě. akce proti církvi? Paradoxně se komunisté zachovali lépe než někteří naši vladaři, kteří kláštery zavíraly a plundrovaly taky, nezapomínejmež na řízené pogromy a vylupování židovských čtvrtí...

Znárodnění??? Aha - mluvíme o způsobu společnosti, který uznával (a dokonce na akademické půdě i obhajoval) i Západ. Nakonec i tam byly státní továrny, banky, zbrojovky.

Milionářské daně??? A copak asi dělá současná Nečasova vláda, když zatížila stavební spoření 50% daní. Nemluvě o dani z benzínu, cigaret, alkoholu ... Penízky se hodí každé vládě ;-D

0/0
29.7.2010 10:23

pgjed

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

Ano komunisté se vlastně zachovali úplně bezvadně. Nechcete se odstěhovat třeba do Koreje, abyste dohnal, co jste zaspal?

0/0
29.7.2010 14:03

petrph

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

Dal bych přednost slunné Kubě, když mluvíme jen o vlastnictví výrobních prostředků...

0/0
29.7.2010 14:39

pgjed

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

Co do toho pletete znárodnění!  Já mám na mysli věci jako zatýkání bez obvinění, vraždění nepohodlných politických odpůrců, třeba R. Sochorec a další, zavírání do lágrů bez soudu a bez obviňení, obviňování z věcí, které se nikdy nestaly,mučení, vraždy vyšetřovaných, vyhánění, zavírání a zabíjení lidí v souvislosti se zakládáním státních statků a JZD. Také okrádání a zabavování majetku malých živnostníků a řemeslníků, rolníků. Vyhazování lidí z práce bez důvodu... Jste si třeba vědom toho, že staří lié, kteří si od 1. republiky platili na penzi přišli znárodněním pojišťoven, záložen, kjampeliček o důchody i o úspory a zůstali zcela bez prostředků? Odkázáni na pomoc příbuzných!   Teprve někdy začátkem padesátých let někteří dostali sociální dávky třeba 80 Kč/měsíc? Jste si vědom toho, že třeba mizeli lidé a nikdo o nich již nikdy neslyšel?!  To byl ten režim,proti kterému vystupovali nejenom Mašínové.

0/0
29.7.2010 14:01

petrph

Re: Vy se pořád točíte kolem dokola

Tak se podívejte na definici slova legitimní - "právně uznávaný, založený na uznávaném zákonném oprávnění, spravedlivý, slušný Tj. na rozdíl od legality na základě jistých zásad a určitém pojetí hodnot." Co si z toho vyberete?

Asi není bez zajímavosti, že když se na půdě OSN definovaly mezinárodní dohody o společném postupu proti terorismu, byli to právě Rusové, kteří si vymínili, že sankce se nebudou týkat "osvobozeneckých bojů". A že jim to Američané zbaštili. Náhle se oběma stranám jednotky podobné Mašínům (a taky najatí žoldnéři, vojenští poradci, ilegální dodavatelé zbraní..) v ve státech Afriky, jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky docela hodily když bojovali na té správné straně.

.Že právě ve svých státech, jak píšete, v Polsku Pobaltí ale i v Chile jinde obvykle končili na popravišti ? Inu,to je právě ta legitimita...:-/

0/0
29.7.2010 9:59

kion xy

Re: To se pořád točíme kolem dokola

mezi těmi demokratickými státy je tedy dle vás i Sovětský svaz???!!!8-oRv!!

0/0
29.7.2010 10:07

tromi4

už se smaží v pekle kam patří

Rv

0/0
29.7.2010 9:11

pgjed

Re: už se smaží v pekle kam patří

Myslíte ty bolševické hrdlořezy, jako Grebeníček, Mácha,  Pich-Tůma, Gottwald, Fierlinger...? Ale to je přece dobře, ne?

0/0
29.7.2010 9:42

kion xy

Karma

R^

0/0
29.7.2010 8:58

meloun.rudy

to je naprosto perverzní, bavit seo tom,co je to

zaříznout někoho spoutaného a omámeného.

Kdyby byla některá ztěch obětí můj příbuzný, vyřešil bych to s panem Paumerem po jejich způsobu a věřím, že by se v klidu 79 let nedožil. Vražda na tyranu sice není zločin, ale kdo z těch lidí byl nějakým tyranem?

Proč naši hrdinové nezabili nějakého soudruha prokurátora nebo jiného exponenta režimu? Na to neměli koule, to je jiná liga než zapižlat vesnickýho esenbáka.

0/0
29.7.2010 8:27

Kruton

Re: to je naprosto perverzní, bavit seo tom,co je to

...... myslíte, že by po nich ten vesnickej polda nestřílel, kdyby dostal šanci?

0/0
29.7.2010 9:30

pgjed

Re: to je naprosto perverzní, bavit seo tom,co je to

A jak byste to vyřešil s někým, kdo by vám ve vyšetřovací vazbě při zcela nesmyslném obvinění umlátil příbuzného k smrti? Zřejmě byste ho vyznamenal řádem Vítězného února, nebo Klementa Gotwalda. Viďte!

0/0
29.7.2010 9:45

rezjirrezjir

Re: to je naprosto perverzní, bavit seo tom,co je to

Koho tim myslíte a kdy se stalo?

0/0
29.7.2010 9:53

kamor

Pane Kadlečíku,

zajímalo by mne, jak jste přišel na to, že členem LM se člověk stal dobrovolně? Pokud já vím, tak na hodně lidí byl vyvíjen nátlak, aby do LM vstoupili. Bylo jim vyhrožováno, že pokud nevstoupí do LM, přijdou o zaměstnání, dětem nebude umožněno studovat atd. V takové situaci si mladý otec (dvě děti, manželka doma, rozestavěný dům) rozmyslí, jestli jsou přednější nějaké ideály či rodina.

Bratři Mašínové a spol. nejsou žádnými hrdiny. Pocházím ze střední Moravy, kde tato "odbojová" skupina zapalovala stohy. Lidi, kteří tyto jejich akce zažili, o nich nemluví jinak než o zbabělých ha**lech, kteří zničili jejich těžkou práci. Takže si ty svoje oslavné řeči nechte do svého soukromí.

0/0
29.7.2010 8:26

Kruton

Re: Pane Kadlečíku,

členy LM se stali lidé dobrovolně a navíc po náročném kádrování. Těžko si představit, že by komunisti ozbrojili "politicky nespolehlivou" osobu v 50. letech.

0/0
29.7.2010 9:24

kamor

Re: Pane Kadlečíku,

A kde je řeč o politicky nespolehlivých osobách a 50. letech? Reaguji na slova pana Kadlečíka, který tvrdí, cituji: "Na tomto místě je vhodné zdůraznit, že členem komunistické Bezpečnosti nebo Lidových milicí, „ocelové pěsti komunistické strany“, se stal člověk dobrovolně." Časově to není upřesněno. A já mluvím o době na přelomu 70. a 80. let na základě osobní zkušenosti v rodině.

0/0
29.7.2010 9:50

Kruton

Re: Pane Kadlečíku,

.... ta diskuze je o určitém období, tak snad to dokážete zasadit do časového rámce......

0/0
29.7.2010 10:38

pesimista

Milane, lžete jak když tiskne.

Mašíni byli suroví vrazi a lupiči. A tak to taské zůstane.

0/0
29.7.2010 8:11

pgjed

Re: Milane, lžete jak když tiskne.

Lžete vy, sám sobě. Ale je to vaše věc. Pro jisté lidi je obtížné si přiznat jaká to byla doba a kdo byl skutečně v právu.  Nebo si myslíte, že esenbák tehdy byl jen tak nějaký vesnický polda? Nenechte se vysmát! Nic o té době nevíte, zřejmě jste ji buď nezažil, nebo jste žil na té rudé straně barikády.

0/0
29.7.2010 9:48

LEVICOVÝ INTELIGENCENT

Nevadí Ti, že lžeš??

Ten pokladník nebyl člen milicí, byl to munulý prokurista a po jeho smrti se komunisté jeho rodině ještě mstili!!A ospravedlnit brutální podřezání, tím že si je prohlížel je taky paráda. Doufám, že syn spartakiádního vraha se vypraví za tebou a poradí si s tebou v duchu rodinné tradiceRv

0/0
29.7.2010 8:04

mortimer.r

Re: Nevadí Ti, že lžeš??

Syn spartakiádního vraha?;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
29.7.2010 8:31

Kruton

Re: Nevadí Ti, že lžeš??

... to by mě zajímalo, jak si ho Straka udělá!! ;-D

0/0
29.7.2010 9:46

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz