Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

28. říjen 1918 - Vznik Československa

Před devadesáti lety se obyvatelé Prahy probouzeli do dalšího válečného dne netušíc, že mnozí z nich se stanou přímými účastníky události světodějné, která se nesmazatelným písmem zapíše do historie národa.

27. října 1918 hrabě Andrássy, ministr zahraničí Rakouska – Uherska, poslal prezidentu USA Wilsonovi nótu, že vídeňská vláda žádá o příměří a mimo jiné že uznává, že „Čechoslováci a Jihoslované“ sami rozhodnou o svých osudech. O den později před jedenáctou hodinou se objevil v Praze (poté, co nótu obdržela redakce a tiskárna Národní politiky) na Václavském náměstí na redakci Národní politiky nápis: „Příměří!“ Poté k tomu bylo připsáno, že „podrobné zprávy vyvěsíme za chvíli“, což mělo za následek, že shluk lidí před redakcí se rozrůstal. Zanedlouho byla cedule hlásající „Příměří!“ překryta textem nóty a nad budovou zavlály červenobílé prapory. Pražané mylně usoudili, že mocnářství kapitulovalo. Vynořili se národní vlajky, hloučky se slévaly v desetitisícové, pak statisícové davy, které strhávaly odznaky monarchie, jásali nad svobodou… Úřady a ani ozbrojené složky mocnářství se proti té lavině neodvážily zasáhnout.


 


Praha trpěla dopoledne 28. října absencí čelných politiků. Většina politiků byla přesvědčena, že válka potrvá minimálně do jara příštího roku, a tak se v Ženevě v té době konala schůzka domácího a zahraničního odboje. Z domácího odboje se schůzky účastnil K. Kramář, V. Klofáč, F. Staněk, G. Habrman, A. Kalina, P. Šámal, J. Preiss a K. Svoboda. Za zahraniční odboj se dostavili E. Beneš, Š. Osuský, I. Markovič a L. Strimpl.


 


Z předsednictva Národního výboru v Praze zůstali A. Švehla, F. Soukup, J. Stříbrný a A. Rašín (vzhledem k tomu, že tito muži stáli v čele převratu, jehož výsledkem byl vznik Československa, říká se jim „muži 28. října“ – k nim se ještě řadí Slovák V. Šrobár, který do Prahy přijel v odpoledních hodinách téhož dne). Ti se snažili předstihnout živelný spád událostí a dojednat s místodržitelstvím a vojenským velením klidné převzetí moci.


 


Když se dav manifestantů vracel přes Příkopy ze Staroměstského náměstí zpět na Václavské náměstí, poznal známou tvář. Na chodníku stál poslanec říšské rady a člen Národního výboru Isidor Zahradník. Kdosi z davu zavolal jeho jméno a už byl na ramenou. Dlouze ho však nenesli (byl pěkně zaoblený metráček), a tak posléze kráčel ozdoben trikolórou v čele průvodu k soše svatého Václava. Tam před jásajícími davy provolal jako první samostatnost státu: „Navždy lámeme pouta, v nichž nás týrali věrolomní, cizáčtí a nemravní Habsburkové. Jsme svobodní…Zde u stupňů pomníku českého knížete přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že jí chceme hájiti svými životy.“ A jako moře zabouřil dav: „Přísaháme.“


 


Isidor Zahradník poté dostal báječná nápad, jenž přispěl k tomu, že se stal v první československé vládě ministrem železnic. Automobilem – které bylo podobným celebritám již ochotně přistavováno - odjel na nádraží Františka Josefa (dnes Hlavní nádraží) a tam řekl, že se jménem Národního výboru ujímá správy státních drah. Poté podnítil železničáře, aby si strhali rakouské odznaky, a hlavně nechal odeslat železničním telegrafním spojením všem českým stanicím zprávu: „Československý stát proklamován dnes o 11. hod. u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Odstraňte ihned všechny znaky a značky bývalého státu rakousko-uherského. Do Vídně a do Německa všechno zboží zadržte. Ostatní zásilky správně dopravujte… Ať žije československý stát. Nazdar! Dr. Zahradník“. V řadě obcí zvedla tato zpráva vlnu podobných převratů, jako byl pražský.


 


 


Předsednictvo Národního výboru mezitím převzalo Obilní ústav, na místodržitelství oznámili, že přejímají veškerou výkonnou vládní moc a zabrali budovu zemského sněmu. Poté se vrátili do centra Prahy, kde je čekalo triumfální přivítání. Zde ohlásili, že československý stát je dneškem zřízen. Lid manifestoval a jásal. F. Soukup to popsal následovně: „Kdo neviděl, nemá tolik fantazie, aby pochopil. Od Musea až dolů na Můstek hlava na hlavě, a jedna jediná slitá masa lidských těl. Všechno volalo, všechno jásalo, všechno zpívalo! … Lidé si padali do náručí…plakali. Matky zdvíhaly a celovaly své děti, staří mužové s očima plnýma slz si tiskli skráně a spínali ruce k nebesům, jako by děkovali osudu… Hotové šílenství opojení a radostí lomcovalo všemi těmito nepřehlednými masami lidu… A jako údery hromu hřmělo… nekonečné volání: Ať žije Masaryk! Sláva republice! Sláva Wilsonovi! Sláva Národnímu výboru! Sláva našim legiím!“


 


Kolem páté hodiny se v Obecním domu sešel Národní výbor. Švehla zde přednesl souhrn všeho, co se událo, a navrhl, aby se Národní výbor ujal vlády v osvobozené vlasti, a přečetl návrh zákona, kterým by se tak mělo stát, tedy prvního zákona Československa. Tvůrce prvého československého zákona byl pozdější ministr financí Dr. A Rašín, jehož návrh byl s menšími úpravami přijat. Pod tímto zákon stálo pět podpisu. Zákon podepsal A. Rašín, J. Stříbrný, A. Švehla, F. Soukup a V. Šrobár. Poté byl přečten Manifest k národu. Byl schválen bez problémů a oba dokumenty byly předány tisku. V devět hodin večer se do místnosti Národního výboru dostavil velící generál polní podmaršálek Kestřánek a místí velitel polní podmaršálek Zanantoni s celým svým štábem a odevzdali Národnímu výboru do rukou velitelskou moc vojenskou.


 


Večer začalo pršet, i když prý nic moc, a přišel mrazík. Déšť a chlad hnaly lidi z ulic domů. V té době již byla Praha klidná, jen ojedinělé výkřiky a zpěv.                                  


 


Viktor Dyk , státoprávní demokrat, nacionalista až na půdu, ovšem niterně cítící realitu, v noci napsal báseň v niž varoval , že boj teprve začíná: „Kokardy, jásot, na praporu prapor. / Srdce se v dálku rozletí. / Jak je to krásné překonati zápor / a býti, růsti, stavěti! // Leč všichni vy, jimž srdce pýchou ztvrdla, / jež opájí dne oslava, / poslyšte výkřik z básníkova hrdla: / Boj teprve nám nastává! // Boj se sebou, se všemi zlými pudy, / se sobectvím, jež vede v sráz. / Nezapomeňte na svých otců bludy, / nezapomeňte běsů v nás!“ A nutno dodat že měl pravdu.


 


A zkuste se dnes někoho zeptat, kdože to 28. října 1918 u sochy svatého Václava jako první proklamoval československou samostatnost?

Autor: Martin Kadlečík | úterý 28.10.2008 0:17 | karma článku: 21,79 | přečteno: 5780x
  • Další články autora

Martin Kadlečík

Fotoblog - J&T Banka Prague Open 2015

V Praze na tenisových dvorcích TK Sparta Praha probíhal od 27. dubna do 2. května WTA turnaj J&T Banka Prague Open 2015 s dotací 250 000 dolarů. Turnaj vyhrála Karolína Plíšková.

11.5.2015 v 15:01 | Karma: 15,07 | Přečteno: 1486x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Fotoblog: Bahna 2014

V sobotu 7. června se ve Vojenském újezdu Brdy u Strašic na Rokycansku konal jubilejní 25. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2014. Na Bahnech Armáda ČR představuje to nejmodernější co má ve své výzbroji a nejinak tomu bylo i letos. Rovněž milovníci vojenské historie si přišli na své. Nadšenci z klubů vojenské historie si připravili dvě bojové ukázky. První připomněla sto let od vzniku Československých legií a druhá sedmdesát let od zahájení karpatsko-dukelské operace. Největším tahákem letošního ročníku byla kombinovaná bojová ukázka české armády, kdy vojáci změnili směr útoku a diváci mohli vidět útočící vojska proti sobě.

9.6.2014 v 23:28 | Karma: 13,30 | Přečteno: 646x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Miloš Zeman vs. Karel Schwarzenberg

Česká republika posledních několik týdnů (pokud pominu amnestii prezidenta republiky) politicky žije historicky první přímou volbou prezidenta. Do druhého kola se díky hlasům voličů probojoval Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

25.1.2013 v 0:05 | Karma: 22,31 | Přečteno: 1087x | Diskuse| Politika

Martin Kadlečík

Fotoblog: Bahna 2012

V sobotu 23. června 2012 se na tankodromu Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy na Rokycansku konal 23. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2012. Armáda České republiky tu představila to nejmodernější, čím v současné době disponuje: JAS-39 Gripen, tank T-72M4 CZ, obrněný kolový transportér Pandur II., vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman, vrtulník W-3A Sokol a poprvé se veřejnosti představilo malé americké bezpilotní průzkumné letadélko Raven.

24.6.2012 v 19:04 | Karma: 18,46 | Přečteno: 1612x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Antropolog Kalousek ruší lidské rasy

Miroslav Kalousek ve středu na zasedání vlády opět perlil, když prohlásil: „Ale kdo v souvislosti s jakoukoli národností či barvou pleti používá slovo rasa, tak je prostě rasista.“ Jaké jsou definice rasy a rasismus? „Lidská rasa je skupina lidí, kterou spojuje dlouhodobý společný vývoj, v jehož průběhu se vlivem rozdílného prostředí vytvořily shodné morfologické a fyziologické znaky (barva pleti, barva a tvar vlasů, očí, rysy tváře, tvar lebky, nosu, atd.“ (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_rasa). „Rasismus jako nenávist k jedinci opodstatněná pouze jeho příslušností k jiné rase.“ (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rasismus). Definic slova rasa a rasismus můžeme najít mnoho, ale ani v jednom případě nenajdeme názor, že zmínka o tom, že se lidé dělí na rasy, je už sama o sobě známou rasismu.

11.8.2011 v 12:05 | Karma: 32,18 | Přečteno: 2865x | Diskuse| Politika

Martin Kadlečík

Kubova Huť – boj o parní vlak - fotoblog

Sérii 18 jízd s párou završila v neděli 29. srpna jízda vlaku „Zlatá stezka“ a boj o parní vlak situovaný do roku 1945 na nádraží šumavské obce Kubova Huť.

3.9.2010 v 8:01 | Karma: 15,70 | Přečteno: 2271x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

8. ročník Tankového dne v Lešanech - fotoblog

V sobotu 28. srpna se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech uskutečnil 8. ročník Tankového dne. Letošník ročník byl zaměřen na vojenskou techniku používanou na Blízkém východě.

2.9.2010 v 8:01 | Karma: 30,07 | Přečteno: 4709x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Milan Paumer a odbojová skupina bratří Mašínů

Ve čtvrtek 22. července zemřel v Praze ve věku 79 let Milan Paumer, příslušník československého protikomunistického odboje a jeden z členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů.

29.7.2010 v 7:25 | Karma: 23,94 | Přečteno: 2470x | Diskuse| Politika

Martin Kadlečík

Bahna 2010 – fotoblog

V sobotu 19. června se ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy u Strašic na Rokycansku konal 21. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2010. Armáda České republiky tu představila to nejmodernější, čím v současné době disponuje: víceúčelový proudový bojový letoun JAS-39 Gripen, víceúčelový taktický bojový podzvukový letoun L-159 Alca, modernizovaný tank T-72, obrněný transportér Pandur II, obrněné vozidlo Dingo 2, LR 110 Kovboj a Iveco, obojživelné obrněné bojové vozidlo BVP-2 a nebo vrtulník W3A Sokol.

21.6.2010 v 23:01 | Karma: 17,43 | Přečteno: 2450x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Květnové oslavy ve Kvildě - fotoblog

V sobotu 8. května u příležitosti 65. výročí osvobození jihozápadních Čech a ukončení 2. světové války v Evropě se ve Kvildě uskutečnily Květnové oslavy.

13.5.2010 v 23:40 | Karma: 14,87 | Přečteno: 1914x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Slavnosti Svobody v Plzni – fotoblog

V Plzni probíhají od 1. května do 6. května Slavnosti svobody u příležitosti oslav 65. výročí osvobození města americkou 3. armádou a ukončení Druhé světové války v Evropě.

5.5.2010 v 23:07 | Karma: 15,85 | Přečteno: 1477x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Začala platit Lisabonská smlouva. Boj teprve nám nastává!

„Poslyšte výkřik z básníkova hrdla. / Boj teprve nám nastává!“ Tento verš napsal velký český básník a nacionalista Viktor Dyk ve své básni Píseň noci 29. října, kterou složil den po vyhlášení Československé republiky v roce 1918. Dnešního dne vstoupila v platnost Evropská ústava přejmenovaná na Lisabonskou smlouvu a díky tomu jsme svou samostatnost opět ztratili. Seč jsme v naprosto odlišné situaci, než-li byl Viktor Dyk před více než 91 lety, přesto si troufám tvrdit, že právě tento verš by nám měl býti příkladem či mottem.

1.12.2009 v 10:47 | Karma: 22,35 | Přečteno: 1218x | Diskuse| Politika

Martin Kadlečík

Pochod na Hrad - fotoblog

V sobotu 3. října se po vzoru známého studentského pochodu z roku 1948, konal Pochod na Hrad. Akce začala před velvyslanectvím Irské republiky a zúčastnilo se jí přes 500 odpůrců Lisabonské smlouvy. Na Hradčanském náměstí vystoupilo několik řečníků, včetně prezidenta České republiky Václava Klause. Po zhruba dvou a půl hodinách bylo shromáždění zakončenou českou hymnou, kterou spolu s účastníky demonstrace zazpívala operní pěvkyně Terezie Švarcová.

11.10.2009 v 0:15 | Karma: 13,97 | Přečteno: 1460x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Svoboda pro Irsko II. - fotoblog

Ve čtvrtek 24. září proběhlo před velvyslanectvím Irské republiky veřejné shromáždění na podporu irského národa proti diktátu Lisabonské smlouvy.

28.9.2009 v 18:42 | Karma: 15,10 | Přečteno: 1649x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Svoboda pro Irsko II.

Ve čtvrtek 24. září proběhlo, stejně jako minulý čtvrtek (zde , zde a zde ), před velvyslanectvím Irské republiky veřejné shromáždění na podporu irského národa proti diktátu Lisabonské smlouvy.

26.9.2009 v 20:56 | Karma: 6,97 | Přečteno: 760x | Diskuse| Politika

Martin Kadlečík

Svoboda pro Irsko – fotoblog

Včera 17. září proběhlo před velvyslanectvím Irské republiky veřejné shromáždění na podporu irského národa proti diktátu Lisabonské smlouvy.

18.9.2009 v 15:30 | Karma: 11,62 | Přečteno: 1961x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Masters Of Rock ve Vizovicích – fotoblog

Od 9. 7. do 12. 7. se letos ve Vizovicích konal 7. ročník největšího mezinárodního open-air festivalu v ČR Masters Of Rock (MOR). Na festivalu vystoupilo mnoho známých tuzemských i zahraničních kapel. Již ve čtvrtek vystoupila například finská kapela Nightwish, která se pro mnoho účastníků stala největším zklamáním celého festivalu. Naopak jednu z nejlepší show na letošním MORu předvedla formace z Německa In Extremo, u které bylo škoda, že vystoupila ještě za světla, a tak její show, plná speciálních efektů ohnivých sloupů, tolik nevynikla.

18.7.2009 v 17:24 | Karma: 12,19 | Přečteno: 1490x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Kadlečík

Operace Anthropoid – následky

Dne 4. června 1942 v půl osmé ráno Reinhard Heydrich zemřel. Němečtí profesoři Hamperl a Werich podepsali následující text úřední zprávy: „Smrt nastala následkem poškození životně důležitých parenchymatických orgánů bakteriemi, případně jedy, které vnikly s výbušnou střepinou a které se usadily v pohrudnici, v bránici a v okolí sleziny, nahromadily se a poškodily...“. O půlnoci z 6. na 7. června 1942 byla jeho rakev převezena za svitu pochodní na Pražský hrad.

18.6.2009 v 6:19 | Karma: 30,47 | Přečteno: 9393x | Diskuse| Ostatní

Martin Kadlečík

Lidice – německý čin brutálního a krvavého teroru na českém národě

V Berlíně ještě nedozněly smuteční projevy nad Heydrichovou rakví, když bylo „k usmíření jeho smrti“ rozhodnuto o krvavém konci malé české obce. Obce, jejíž jméno a s ní spojený zločin vejdou do dějin.

10.6.2009 v 7:13 | Karma: 37,04 | Přečteno: 4743x | Diskuse| Ostatní

Martin Kadlečík

Operace Anthropoid - odhalení památníku

Dnes 27. 5. 2009 začal na minutu přesně ve stejný čas, kdy před šedesáti sedmi lety Jozef Gabčík s Janem Kubišem provedli atentát na zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, tedy v 10:35 ceremoniál k odhalení památníku operaci Anthropoid. Po úvodních proslovech, kdy byly připomenuty okamžiky, které vedly k uskutečnění operace a její následný ohlas ve světě a následky byl v 10:50 slavnostně památník odhalen za potlesku zhruba 400 lidí.

27.5.2009 v 17:38 | Karma: 19,27 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 49
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2298x
Vystudoval Fakultu lesnickou a environmentální na České zemědělské univerzitě v Praze. Zajímá se o to, co se kolem něho děje, a o historii. Z historie se zaměřuje hlavně na 1. pol. 20. století.
Je konzervativním nacionalistou a i z toho důvodu nemá rád socialismus (rudý ani hnědý), liberalismus, multikulturalismus a ostatní dekadentní ideové konstrukce, které rozkládají starou dobrou Evropu.