Penzijní reforma na Slovensku

27. 10. 2008 19:02:00
V lednu roku 2005 vypukla na Slovensku penzijní reforma. Po prvním roce fungování vypracovala agentura MKV průzkum veřejného mínění. Jde o názor na zavedení tzv. druhého pilíře, v němž se občan může rozhodnout, že část svého sociálního pojištění bude zasílat nikoliv Sociální pojišťovně, ale na svůj osobní účet u zvolené Důchodové správcovské společnosti (DSS).
Od ledna do června letošního roku si tento sytém zvolilo přes 1,2 milionu Slováků, kteří na svých účtech nashromáždili přes 13 miliard korun. Tyto účty jim obhospodařuje DSS podle tří základních investičních strategií. Nejvíce lidí (64,7%) si zvolilo růstovou strategii. Vyváženou strategii si zvolilo 31% lidí a konzervativní jen 4,3%. Podle těchto čísel se dá usuzovat, že do reformy vstupují mladší lidé, protože od určitého věku je podle zákona určené, že strategie musí být opatrnější.

Podle průzkumu by do systému znovu vstoupilo 74,5% občanů, 18,9% by trochu váhalo, 1,1% by určitě nevstoupilo a 5,5% neví. Z průzkumu navíc vyplynulo, že 74% občanů se přeje zachování dnešních pravidel nebo jen jejich drobné změny, které by nebyly v protikladu k základním principům systému.

Vysoká úspěšnost reformy zasáhla i do nedávných voleb. Slovenská sociální demokracie (v dnešní době nejsilnější strana Směr Roberta Fica) se proti reformě stavěla od počátku a stále má vůči ní výhrady. Výše zmiňovaná úspěšnost, ale problematizuje její kritiku a i Fico musel před volbami trochu brzdit.

Na Slovensku byla již před několika lety založena veřejnoprávní Sociální pojišťovna, která má na starosti v podstatě to, co u nás Česká správa sociálního zabezpečení. Té zůstal na starosti výběr celého pojistného a následně jeho část distribuuje do jednotlivých DSS, kterých je na Slovensku šest. Výhodou je například jednotná evidence zaplacených odvodů, nezávislá na DSS, nevýhodou zase určité podražení systému (za přesun peněz si strhává poplatky). Navíc má veřejnoprávní pojišťovna zatím určité problémy s tím spojenou administrativou a chronické těžkosti s dochvilností převodu peněz směrem k DSS. Nic z toho se však netýká principů, ale jde spíše o určité dětské nemoci tohoto projektu.

Když se podíváme k nám domů, tak podle výsledků voleb si o penzijní reformě můžeme nechat nanejvýš zdát. V tomto směru budeme Slovákům zřejmě závidět i nadále.

O nezbytnosti zavedení druhého pilíře do naší penzijní reformy pochybují jen komunisté. Ani ostatní strany se však neshodnou na reformě: ČSSD chce povinné odvody (musíme to přikázat, jinak lidé spořit nebudou), ODS zastává názor, že lidé by si měli svou formu spoření na stáří volit (zatím ne zcela konkrétní využití tzv. opt-out). Lidovci by se jistě k někomu přidali (v současné době preferují tzv. opt-out), nu a zelených názorů se můžeme teprve děsit. Není až tak zásadní, jaká penzijní reforma bude, protože prostě musí přijít a to čím dříve, tím lépe. Dnešní stav je neudržitelný.

 

 

Článek byl uveřejněn v září 2006 v příloze časopisu Národní myšlenka.

Autor: Martin Kadlečík | pondělí 27.10.2008 19:02 | karma článku: 15.47 | přečteno: 1028x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Vladimir Danicek

Umělá inteligence není umělá a už vůbec ne inteligence píseň a báseň pro Xavera

Ano, ano čtete dobře, umělá inteligence není v zásadě vůbec žádná inteligence a už vůbec ne umělá. Můj starší syn to trefně nazval „actual stupidity“, neboli skutečná blbost.

27.2.2024 v 20:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Helena Vlachová

Pokud jde o demokracii, je na tom naše země nejlépe z postkomunistických zemí

Zatím nebyl zpracován demokratický index za rok 2023. Četla jsem výsledek demokracie za rok 2022, v němž naše země zaujala 25. pozici, z postkomunistických zemí je nejlepší. S výjimkou pobaltských zemí.

27.2.2024 v 18:11 | Karma článku: 6.70 | Přečteno: 109 | Diskuse

Martin Irein

Helena a jiná historická překvapení

Je všeobecně známo, že ne vše, co se v historii lidstva kdy a kde odehrálo, se vešlo do učebnic či do sbírky pověstí, kterou sepsal starý fousáč Eda Petiška.

27.2.2024 v 16:07 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 128 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

Pozor na vedlejší účinky léků

Je až neuvěřitelné, jaké mohou mít léky vedlejší účinky. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži. Divím se, že to nebylo uvedeno v obalovém letáku.

27.2.2024 v 7:47 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 514 | Diskuse

Josef Ulman

Jak nám Ukrajinci sebrali důchody

Názory si nejsou rovnocenné. A ani nemohou být, pokud jeden vychází z faktů a druhý z pocitů. Minulý týden vyšel na nejmenovaném konkurenčním serveru článek ohledně nákladů na sociální dávky ukrajinských uprchlíků.

26.2.2024 v 15:55 | Karma článku: 35.45 | Přečteno: 5809 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2298
Vystudoval Fakultu lesnickou a environmentální na České zemědělské univerzitě v Praze. Zajímá se o to, co se kolem něho děje, a o historii. Z historie se zaměřuje hlavně na 1. pol. 20. století. Je konzervativním nacionalistou a i z toho důvodu nemá rád socialismus (rudý ani hnědý), liberalismus, multikulturalismus a ostatní dekadentní ideové konstrukce, které rozkládají starou dobrou Evropu.

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...