Bojová ukázka z Druhé světové války ve Volyni + fotoreportáž

V sobotu 2. května 2009 se u příležitosti osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a oslav konce Druhé světové války v Evropě odehrála historická bojová ukázka v jedné z ulic města Volyně. Samotná bitva trvala přibližně čtvrthodinu a poté se vojáci a i někteří diváci přesunuly na nedaleké koupaliště, kde byl postaven dobový americký vojenský tábor a bylo si zde možné prohlédnout vojenskou techniku z období Druhé světové války jak německé, tak především americké armády.

Historickou bojovou ukázku připravili členové klubu 26. pěší divize (klub sdružuje zájemce o podíl americké armády při osvobozování jihozápadních Čech v roce 1945), jehož náplní je připomínat období konce Druhé světové války a osvobození jihozápadních Čech v roce 1945 jako období radosti z nově získané svobody, ale i období, kterému předcházely krvavé boje a po kterém následovala neméně tragická léta. Klub se snaží připomínat historii takovou, jaká opravdu byla. A to ať již propracovanými scénáři bojových ukázek, prezentováním originální techniky, plně funkčním vojenským táborem, dobovými uniformami, výstrojí, výzbrojí a dalšími drobnostmi.


 


Vojska pod bílou hvězdou se k našim hranicím dostaly 18. dubna 1945, kdy předsunutá hlídka 3. praporu 358. pluku 90. pěší divize provedla průzkum okolí obce se symbolickým jménem Hranice. O dva dny později byla osvobozena Aš a 25. dubna se rozhořel boj o Cheb. Do konce dubna ale americké jednotky musely přešlapovat na místě a čekat na rozkazy, protože původní dohoda o operačních sférách zakazovala Američanům další postup do nitra Československa. Vojáci 26. divize se přesunovaly jižně podél naší hranice a začali obsazovat příhraniční oblasti Rakouska. Počátkem května přišli dlouho očekávané rozkazy obsadit Československo až k nově posunuté demarkační linii Karlovy Vary – Plzeň – České Budějovice. Během šesti dnů se jim podařilo obsadit jižní a západní Čechy.


 


Osvobozování jihozápadních Čech víceméně probíhalo bez těžkých bojů, Němci se houfně vzdávali a občasná ohniska odporu zfanatizovaných Němců se podařilo rychle zlikvidovat. O situaci na konci války dobře vypovídá příběh z Bavorova, kde dva američtí průzkumníci zajali a odzbrojili několikakilometrovou kolonu německé armády čítající stovky mužů.


 


Působení americké armády bylo přijato s nadšením a vděkem. „I když byla válka a to není zrovna nejlepší období, pro nás to byla nejkrásnější doba. Po průchodu Německem, kde nás lidé nenáviděli, jsme se najednou dostali na místo, kde nás milovali. My jsme vám přinesli svobodu, vy jste nás za to vřele uvítali a nabídli nám své srdce. Pro mnohé z nás to bylo svým způsobem nejšťastnější období našich životů,“ říká CPL Steven Williams, veterán I. Company. 328th Regimentu 26. pěší divize, který byl v roce 1945 ubytován ve školní budově v Bavorově.


 


Fotky k nahlédnutí jsou zde .


 


 


V neděli jsem s kamarády navštívil město Plzeň, kde od 2. května do 6. května probíhají Slavnosti vítězství u příležitosti oslav 64. výročí osvobození města americkou 3. armádou. Před kulturním domem Peklo, kde probíhala Militaria burza, byly k vidění dva historické spojenecké kempy. K vidění zde byla řada zajímavých historických vozidel používaných ve Druhé světové válce. Poté jsme si ještě prohlédli polní ležení Wehrmachtu, které bylo u Rooseveltova mostu.


 


Fotky k nahlédnutí jsou zde .

Autor: Martin Kadlečík | pondělí 4.5.2009 14:12 | karma článku: 12,83 | přečteno: 1636x
  • Další články autora

Martin Kadlečík

Fotoblog: Bahna 2014

9.6.2014 v 23:28 | Karma: 13,30

Martin Kadlečík

Fotoblog: Bahna 2012

24.6.2012 v 19:04 | Karma: 18,46